Past Presidents

 

This is a list of Past Presidents of the Langbourn Ward Club since 1890

 

1890-1899

Sir Joseph Savory (Sheriff 1882-1883, Lord Mayor 1890-1891)

1899-1916

Sir Thomas Boor Crosby (Sheriff 1906-1907, Lord Mayor 1911-1912)

1916-1918

James William Domoney

1918-1920

W Mann Cross (Deputy)

1920-1926

HM Gaydon (NB: Not the Langbourn Ward Alderman)

1926-1928

Sir Henry Dixon Kimber

1928-1929

James S Crowther

1929-1930

George J Wetton

1930-1931

Sir Henry Dixon Kimber

1931-1932

J Godfrey Martin

1932-1934

Revd St Baibe S Sladen

1934-1950

Sir Henry Dixon Kimber

1950-1952

Sir George Aylwen (Lord Mayor 1948)

1952-1975

Sir Ralph E Perring (Sheriff 1957-1958 Lord Mayor 1962-1963)

1975-2006

Sir Alan Traill (Sheriff 1975-1976 Lord Mayor 1984-1985)

2006-2009

David Wootton

2009-2012

Janet Owen MBE

2012-

Sir David Wootton (Sheriff 2009-2010 Lord Mayor 2011-2012)

 



top